Yacht Invictus (Hotelklasse: 3+ stjerner)

Velkommen ombord på M/S Invictus

Det krystalklare vand under adriaterhavets blå himmel er tiltalende på mange måder. Kombineres disse omgivelser med en luksus Yacht og roligt tempo er rammerne for alvor sat til en mindeværdig ferie i den kroatiske skærgard. M/S Invictus er som et flydende hotel bygget i henhold til de nyeste EU standarder. Et stilfuldt skib med en hyggelig atmosfære. Med blot 36 passagerer ombord giver det en god og intim stemning, hvor alle gæster typisk kender hinanden efter en uges tid. Der er 4 passagerdæk på skibet, hvor de 2 nederste er med kahytter, og de 2 øverste er velindrettede fællesområder.

Øverst oppe ligger det 390 m2 store soldæk. På dækket er der en dejlig udendørs jacuzzi samt en masse liggestole. Et skønt sted at nyde solen mens man sejler og kan mærke en let brise. Soldækket har endvidere et antal parasoller. På det øvre dæk ligger skibets airconditionerede salon-restaurant med store panoramavinduer. I det ene hjørne er der morgenbuffet og en bar. Lige ved siden af restauranten ligger endnu en stor terrasse med en vidunderlig udsigt. Terrassen er indrettet som et indbydende og afslappende loungeområde. I tilfælde af meget vind kan området dækkes til. Bagpå skibet er der udstyret med en lille svømmeplatform med 2 stige, udendørs bruser og toiletter. Det bliver ikke nemmere at tage en dukkert. Strandhåndklæder kan lejes ombord.

Kahytter
Alle kahytter ombrod er udstyret med aircondition, pengeskab, radio, hårtørre og adgang til 220  volt. På nederste dæk er der 8 kahytter på 14-16 m2. De er indrettet med enten en dobbeltseng (200x160 cm) eller 2 enkeltsenge (200x90 cm) samt 2 stk koøjer. På hoveddækket er der 10 kahytter på 13-15 m2. De er ligeledes indrettet med en dobbeltseng (200x160 cm) eller 2 enkeltsenge (200x90 cm) samt et større vindue og et koøje i badeværelset. Der er garderobe og plads til bagage under sengen.

Tekniske specifikationer
Skibet sejler under kroatisk flag. Den har 2 motorer og sejler med en gennemsnitsfart på 9 knob (ca. 16,5 km/t). Tophastigheden er på 11 knob (ca. 20 km/t).
Skibet tilhører DELUXE klassen.

 Antal passagerer: Max 36 passagerer  Skibets længde: 40,60 meter
 Antal kahytter: 18 kahytter  Skibets bredde: 8,10 meter
 Besætning: 6 besætningsmedlemmer (kroatiske)  Skibet blev søsat i 


 

Datoer & priser

DatoAfrejsestedDestinationLedige pladserFra pris
27-04-2024M/S Invictus fra Split8 dages yacht cruise i Kroatien. M/S Invictus fra Split89.990,-Bestil
04-05-2024M/S Invictus fra Dubrovnik8 dages yacht cruise i Kroatien. M/S Invictus fra Dubrovnik810.090,-Bestil
18-05-2024M/S Invictus fra Dubrovnik8 dages yacht cruise i Kroatien. M/S Invictus fra Dubrovnik810.690,-Bestil
01-06-2024M/S Invictus fra Dubrovnik8 dages yacht cruise i Kroatien. M/S Invictus fra Dubrovnik816.490,-Bestil
29-06-2024M/S Invictus fra Dubrovnik8 dages yacht cruise i Kroatien. M/S Invictus fra Dubrovnik816.490,-Bestil
17-08-2024M/S Invictus fra Split8 dages yacht cruise i Kroatien. M/S Invictus fra Split815.090,-Bestil
24-08-2024M/S Invictus fra Dubrovnik8 dages yacht cruise i Kroatien. M/S Invictus fra Dubrovnik814.990,-Bestil