Genova til København og omvendt - MSC Poesia
KRYDSTOGT: positionstur Fra genova til København eller omvendt
Fra genova til København - 1. MAJ 2022 i 12 nætter
Et forårskrydstogt med start i Italien og afslutning i København, hvor skibet MSC Poesia får base i København for sommeren 2022. Et dejligt positionskrydstogt, der går fra det nordlige Italien, rundt om Spanien og Portugal og op langs Vesteuropas kyst, inden turen går gennem Den Engelske Kanal og nord om Grenen, inden København bliver slutmålet. Både Spanien og Portugal byder velkommen i 2 byer. Således oplever du både evigt skønne Barcelona i Catalonien og Ferrol i det nordvestligste af Spanien samt Portugals vidunderlige hovedstad og portvinens hjemstavn, hyggelige Porto. Der bliver også stop i den dejlige, sydlige del af England, hvor der er mulighed for et smut ind til London, ligesom Le Havre i Normandiet giver anledning til et besøg på de berømte strande fra 2. Verdenskrig. Til sidst tilbringes også en dag hos vores svenske broderfolk. Undervejs oplever du både pulserende storbyer og fredelig natur, spændende historiske monumenter og interessante kulturer.
- Skib: MSC Poesia
- Varighed: 13 dage / 12 nætter
- Påstigning: Genova
Dag | Havn | Land | Ank. | Afg. |
01. maj | Genova | Italien | - | 18:00 |
02. maj | Marseille | Frankrig | 08:00 | 18:00 |
03. maj | Barcelona | Spanien | 07:00 | 15:00 |
04. maj | Til søs | - | - | - |
05. maj | Lissabon | Portugal | 10:00 | 18:00 |
06. maj | Leixoes / Porto | Portugal | 08:00 | 17:00 |
07. maj | Ferrol | Spanien | 09:00 | 17:00 |
08. maj | Til søs | - | - | - |
09. maj | Southampton | England | 07:00 | 20:00 |
10. maj | Le Havre | Frankrig | 07:00 | 18:00 |
11. maj | Til søs | - | - | - |
12. maj | Gøteborg | Sverige | 12:00 | 20:00 |
13. maj | København | Danmark | 08:00 | - |
Fra København til Genova - 21. september 2022 i 14 nætter
Dette skønne krydstogt har afsejling fra København, så det er dejligt nemt at komme til skibet. MSC Poesia har på vejen til Sydeuropa anløb i den tyske badeby, Warnemünde, samt Zeebrugge i Belgien, hvorfra du kan besøge EU's hovedstad, Bruxelles, eller den idylliske torneroseby Brugge, hvis stille kanaler og flotter bygninger danner rammen om en hyggelig by. Besøg portvinens hjemby, Porto, med den yderst charmerende gamle bydel, samt Portugals hovedstad - interessante men ofte oversete - Lissabon, hvor skibet ligger natten over. Til sidst anløbes hele 5 byer i Spanien, fra stemningsfulde Malaga på solkysten til Mallorcas hyggelige hovedby og kosmopolitiske Barcelona. Undervejs oplever du altså både pulserende storbyer og fredelig natur, spændende historiske monumenter og interessante kulturer.
- Skib: MSC Poesia
- Varighed: 15 dage / 14 nætter
- Påstigning: København
Dag | Havn | Land | Ank. | Afg. |
21. september | København | Danmark | - | 18:00 |
22. september | Warnemünde | Tyskland | 08:00 | 17:00 |
23. september | Til søs | - | - | |
24. september | Zeebrugge | Belgien | 12:00 | 18:00 |
25. september | Til søs | - | - | - |
26. september | Ferrol | Spanien | 10:30 | 18:30 |
27. september | Leixoes / Porto | Portugal | 10:00 | 18:00 |
28. september | Lissabon | Portugal | 09:00 | - |
29. september | Lissabon | Portugal | - | 17:00 |
30. september | Cádiz | Spanien | 09:00 | 19:00 |
01. oktober | Malaga | Spanien | 08:00 | 18:00 |
02. oktober | Alicante | Spanien | 09:00 | 18:00 |
03. oktober | Palma de Mallorca | Spanien | 08:00 | 18:00 |
04. oktober | Barcelona | Spanien | 08:00 | 14:00 |
05. oktober | Genova | Italien | 10:00 | - |
På alle ture er der mulighed for at forudbestille drikkevarepakker.
Ombord på MSC's skibe tilbydes også forskellige former for Spa- og Wellnesspakker. Disse kan også forudbestilles, men tid for selve behandlingen bookes først ombord.
Har du lyst til at vide mere om praktiske informationer i forbindelse med dit krydstogt, anbefaler vi dig at klikke her.
Fly
På nogle afgange er fly inkl. i prisen. Dette vil fremgå af mulighederne i søgemaskinen ligesom det også kan ses i dit bestillingsbillede og på dit rejsebevis.
Kan et krydstogtet ikke bestilles med fly online, er vi altid behjælpelige med tilkøb af fly til dagspriser. Kontakt os for personlig betjening på tlf. 7010 6343.
Prisen inkluderer:
- 11-13 nætters krydstogt
- Ophold i valgte kahytstype
- Alle måltider
- Alm. kaffe, te og isvand
- Underholdning ombord
- Fri adgang til fitnesscenter
Prisen inkluderer ikke:
- Transport til/fra København og Genova
- Opgradering af kahytskategori
- Udflugter
- Drikkevarer og drikkepenge
- Forsikringer
Bemærk
Der tages forbehold for tidsændringer og ændringer i sejlplan. Eksakt rejseplan kan oplyses ved bestilling og fremsendes sammen med originale krydstogtsbilletter ca. 7-10 dage før afrejse.